Víte, pane učiteli...

21. května 2006 v 19:25 | Eba |  Evoloviny
Na důkaz toho, že chci být lepší
S panem učitelem jsme se před týdnem dle mého pohádali, on by to zmírnil spíš výrazem "nepohodli", přes icq. (Důkazem mého tvrzení budiž, že od té doby k dalšímu chatu nedošlo.) Ty nejhloupější hádky a neshody, jaké znám - chatové. Pan učitel se rozhodl můj blog už nikdy nenavštívit. Podstoupím to riziko, že si článek sobě věnovaný nikdy nepřečte, a budu doufat, že ho sem rozhodnutí nerozhodnutí záludné větry internetu přeci jen zavanou.
Snažím se v některých článcích, a on mi na to přišel, o oživení gramatického útvaru z češtiny už téměř vymizelého - přechodníku. Jako správný učitel a můj jediný korektor (nemocný svým povoláním) mne okamžitě upozornil na několik nesprávných užití tohoto tvora na pokraji vyhynutí. Tímto bych chtěla vše napravit, na pravou míru uvést a domácí úkol splnit.
Vězte, pane učiteli, napominateli, vyčitateli, bratře virtuální, kocourku prskavá, že se ze svých chyb učím a opakovati je nehodlám. Díky za všechny kopance i pohlazení!
Mluvnická lekce :) - Pravidla pro užívání přechodníků (velmi stručně!!!)
Přechodník přítomný
vyjadřuje současnost s obsahem přísudku. Tvoří se od kmene přítomného tvaru nedokonavého slovesa (nejlépe 3. os. pl.) bez koncovky přidáním přípony a koncovky z tabulky.
Tvary přechodníku
Slovesná třída (koncovka)
VzorRod mužskýRod ženský a středníMn. číslo všech rodů
-a-ouc-ouce
I. třída (-e)nesenesanesoucnesouce
I. třída (-e)bereberaberoucberouce
I. třída (-e)pečepekapekoucpekouce
II. třída (-ne)tisknetisknatisknouctisknouce
II. třída (-ne)mineminaminoucminouce
-e/ě-íc-íce
III. třída (-je)kryjekryjekryjíckryjíce
III. třída (-je)kupujekupujekupujíckupujíce
IV. třída (-í)sázísázejesázejícsázejíce
V. třída (-á)děládělajedělajícdělajíce

Přechodník minulý
vyjadřuje předčasnost před dějem přísudku (děj vyjřený přechodníkem se stal před dějem vyjádřeným přísudkem). Tvoří se od minulého kmene dokonavých sloves.
Tvary přechodníku
Rod mužskýRod ženský a středníMn. číslo všech rodů
U sloves s kmenem končícm na souhláskunulová přípona-ši-še
přineslpřinespřinesšipřinesše
dojedldojeddojedšidojedše
U sloves s kmenem končícím na samohlásku-v-vši-vše
vyloupilvyloupivvyloupivšivyloupivše
dopildopivdopivšidopivše
PS: Snad vás tímhle výplodem neodradím. Je to jen jednorázová v budoucnosti doufejme neopakující se akce. Přechodníkům zdar, ale všeho moc škodí!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eba Eba | 21. května 2006 v 19:30 | Reagovat

Slavnostně přísahám, že rámečky jsem do tabulek VKLÁDALA a za jejich nepřehlednost tudíž odmítám nést plnou zodpovědnost :)

2 Ada Ada | 22. května 2006 v 7:42 | Reagovat

Páni. Párkrát jsem byla upozorněna na okaté "přelkepy" a "chibi", jichž jsem se dopustila a nikdy to nebylo nic příjemného. Snažím se je neopakovat, ale...no, snad se styl čase vybrousí. Nejvíc je mi spíláno za to ,že zapomínám dělat mezery za čárkou (tečkou) a blbě se to čte...Ach jo.

3 Eba Eba | 22. května 2006 v 8:08 | Reagovat

A to nic, ujistuji te, ze cist se to da celkem dobre. A nejake to icko, me/mne se da odpustit. Navic jsem si nikdy takovyho upozrneni nevsimla u tebe v komentarich. Tomu rikam takt. Upozornit tebe, ale ne ty ostatni. Pan ucitel rype nekolikrat. Komentarem na ty nejhorsi chyby, a pak pres icq na ty mensi, spis stylisticky, ale na ty velky vlastne taky. A at se snazim jak se snazim to brat s nadhledem a s diky, neco uz jsem nemohla zkousnout. Tak proto ta hadka. A tahle "omluva". Navic nebylo od veci to hruzny zjisteni o zaludnosti prechodniku :) Treba kdyby na me nekdo promluvil tou minulou formou, dojedsi, prinessi, asi bych se neubranila otazkam, odkudze to spadl. Zni to tak nezname a cize...

4 Jája Jája | 22. května 2006 v 10:17 | Reagovat

Ty jsi magor :)

5 Eba Eba | 22. května 2006 v 12:01 | Reagovat

Ja vim... a jsem proto stastna :)

6 tee33 tee33 | Web | 22. května 2006 v 14:59 | Reagovat

Tak hlavně že už Ti teď ty tabulky nezmizely :)))

A jinak přechodníky jsou fajn, je s nimi legrace a v textu mají dost do sebe. Právě, že s těmi podivnými tvary je legrace největší - schválně, kolik lidí by se Tě ptalo, cos tím chtěla říct ;)

7 Eba Eba | 23. května 2006 v 10:33 | Reagovat

Tee: Pochopivsi pravidla prechodniku rozhodla se casteji je pouzivati :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama