Na Blaníku podruhé

17. května 2006 v 8:04 | Eba |  Výpravy za stravou duševní
(Poprvé uveřejněno v úterý 16.5. brzy ráno)
Pár slíbených střípků
Ještě jednou k Miloni Čepelkovi: Svou obličejovou mimikou, jak se na nás při semináři tvářil, mi připomněl češtinářku ze střední. Až na to, že od ní jsme se takového spikleneckého úsměvu dočkali jen párkrát, zatímco on jej k nám vysílal za kažou větou. A stejně tak Zdeněk Svěrák. Moct se jim dívat ze čtvrté řady přímo do očí a nedokázat přemoci úsměv stále se do tváře vracející... Nezapomenutelné!
V komentáři k článku Maminkám vyslovila Jája přání, aby Veverku z Bytýšky hrál Ladislav Smoljak - v té roli nepřekonatelný. Vlastně jsem toto obsazení předpokládala, neboť na webu Vratných lahví se Z.S. zmiňuje o své momentální zaneprázdněnosti, pro níž za něho L.S. musí hrát na všech představeních. Snad bylo to novoborské výjimkou. I ve Svěrákově podání ale zůstává Veverka neodolatelným.
Další dvě přání se Jáje splnila. Obsazení učitele Chvojky i Smyla Fleka z Nohavic bylo dle jejího gusta. Smyl je Janu Kašparovi napsán tak "na tělo", až jsem úplně zapomněla, že za kamenným stolem nesedí na balvanu, ale na svém invalidním vozíku!
Už jsem naznačovala, že si hry Divadla Járy Cimrmana přehrávám doma pořád dokola. Ale takový zvukový záznam vám jen těžko zprostředkuje pohled na Veverku poskakujícího po jevišti s mečem snad dvoumetrovým, ani učitele Chvojku chlubícího se tím, co si sám v hoře vydělal, natož pak maňáskovou verzi původně veršované Cirmanovy loutkové hry Blaník (k popukání, vážně!), popis Cimrmanova průřezu horou, jak si rytíři pohazují s malou jeskyňkou nebo závěrečný zápal do hraní kuželek. Dokonalé, nádherné, báječné. Všechny svoje starosti jsem nechala před vchodem do divadla. Až jsem se bála, že bude to žuchnutí slyšet. A když jsme pak vycházeli ven, ani se mi nechtělo je sbírat.
Dál se tu rozvášňovat nebudu. Stejně si myslím, že mi to nepřísluší. Jsem nadšená, to je hlavní. A pokud vás to jen trochu láká, běžte taky na Blaník. Nebo na jinou ze čtrnácti her. Kdo si hraje, nezlobí, kdo se dívá, taky! :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama