Jak jsem pomáhala jaru

23. dubna 2006 v 19:59 | Eba |  Evoloviny
V noci byla bouřka a po ní mlha. Ta mlha zůstala až do rána a byla tak hustá, jako ta z Rákosníčka. Ta, co by se dala krájet. A vypadala, že visí až z nebe a že nikdy nezmizí, že nikdy neopadne. Protože kdyby opadla, nebylo by to k ničemu. Spadla by až z toho nebe, zhoustla by mnohem víc a my bychom už nikdy nemohli vyjít ven, jak by ta mlha byla hustá. Neznala jsem nedělní předpověď. Mamina tvrdila, že se to vybere. Nevěřila jsem. Na chatu se mi s ní nechtělo. A nebo možná trošku chtělo, ale strašila s otčímem, že už pojedou brzo, kolem sedmé. A to zas ne. Na to mě o víkendu neužije. Jako by to nestačilo přes týden. V sobotu a v neděli si Eba potrpí na víkendové postelové poleženíčko. Ne přehnaně, tak akorát. Nejmíň do půl deváté. Zvlášť teď, když je každé noci dvakrát až třikrát do noci buzena kočkou a jejími rozmary.
Ráno ale, přesně v 8:17, protřu oko, zbystřím ucho a co nevidím a neslyším? Mamka ještě v kuchyni, otčím ještě v pelechu. A tak jsem s nimi jela - za daných podmínek. Přiložit ruku k dílu. Provádíme totiž na chatičce pár úprav. Chata to není naše nýbrž tetina. I když jen papírově. Spravuje ji děda, my mu pomáháme, v létě se pronajímá. Jinou taky skoro naši, k vlastní rekreaci, máme o kousek dál. Úpravy probíhají především v kuchyni. Jedna zeď se vybourala, posunula se o kus dál. Původní nábytek byl zlikvidován, namísto něj přijde o něco novější, v mnohem lepším stavu. Se starými kamny jsme taky učinili krátký proces. Koupíme nová a umístíme jinam, tak, aby topení v nich bylo efektivnější. O většinu z jmenovaného se postaral otčím - zedník - podnikatel - šikula. Mamina se zatím jala uklízet ty části chaty, jež nejsou úpravami a při nich vzniklým prachem přímo ohrožené. V podkrovíčku v ložnicích šůrovala, okna myla, luxovala. Než se dali do práce, navštívila nás babička a začala radit a radit, jak je jejím zvykem. Mamka musela před jejím odchodem a před jejíma očima prořezat pár smrčků. Ať má dušinka klid. Při té příležitosti mě poprosila, jestli bych nevzala hrábě a nepročistila jimi jeden keřík kapradí. A to neměla dělat. Nedávno jsem totiž v sobě objevila skrytou a do té doby netušenou vášeň pro tu činnost. Pro hrabání. Tak nezůstalo jen u kapradí ani u přilehlého okolí. Hrabala jsem celý den kolem chaty dokola koukolem :) , osvobodila porost barvínku od několikaleté vrstvy borového jehličí, trávu čerstvou od trávy suché. Následně jsem všechny ty kupičky lopatou přemístila na kolečko a vozila je tam, kde nikomu nebudou vadit. Ani jsem neplánovala, že ruku k dílu přiložím tímto způsobem. Ale stalo se. Vysloužila jsem si mozoly na dlaních, píchání v zádech a báječný pocit z celodenní prácičky a čerstvého lesního vzduchu.
Jen jediné mě zklamalo. Jaká jsou lidé, s prominutím, pjasata! Místy to v lese vypadá spíš jako na skládce. Asi to bohužel není neobvyklý jev. Ale když jsem zřela výsledek kuřákova snažení zapíchnout krabičku od cigaret do větvoví malého smrčku, viděla jsme vzteky rudě. To čuně mělo v kapse dost místa pro krabičku s cigaretami. Neříkejte mi, že tam to místo nebylo po dokouření té poslední, aby ji donesl aspoň k nejbližšímu koši! Kuřák ale nebyl jediné čuně lesem procházející. Tu igelitový sáček, tam obal od sušenky, onde papírek od bonbonu, támhle kelímek od limonády. Neméně mě zklamali i nájemníci naší chajdy. Neznám osobně žádného. Většinou jsou to ale rodiny s dětmi. Z města. Jeden by si myslel, že vyjeli do přírody, aby si od špinavého hlučného města odpočinuli. Při svém hrabání jsem ale objevila bezpočet cigaretových nedopalků, chcete-li vajglů, rukojeť čehosi blíže neurčitelného, uříznuté hrdlo PET lahve?! a spoustu dalších pokladů. Má stále více ekologicky založená dušička pláče. Hlavně nad tou bezmocí!
Hezký den si ale odpadkovými lidskými vepři zkazit nenechám. Ta mlha během dopoledne opravdu opadla a vykouklo sluníčko! Okolí chaty i díky mému přičinění vypadá zase kultivovaně, zachránila jsem jednoho motýla a jednu zlatoočku (mamina je zove "jepice"), kteří se u nás rozhodli přezimovat a natrhala si pár nových větévek břečťanu na zakořenění do své sbírky (mám totiž pro břečťan slabost, jak vidno...). Takže: Přírodo panuj, jaro přicházej! Dej kvést fialovým barvínkům, ať se objeví první lístečky kapradí, břízy se zelenají a roste tráva. Pročistila jsem ti cestu. Jen do toho!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jája Jája | 24. dubna 2006 v 13:33 | Reagovat

A helé, tak už vím co pro tebe k narozkám! Hrábje!!!

A s tím zlatoočkem - ty jsi tedy romantic, jak hezky se dá taková hnusnej hmyzák nazvat. Já to taky zovám jepice a štítím se toho, i když je to jen takové okřídlené nic, co druhej den chcípne... A ještě k tomu dnešnímu nadpisu, ten mi přišel úplně jak z nějaký pohádky o Křemílkovi a Vochomůrkovi. Já o nich měla knížku a každá kapitola tak podobně začínala :) A jinak přeji hezký den, já mám velmi nudné pondělí, nikdo nechodí a tak se jen tak flákám po netu, už ani nemám kam zabrousit...venku je tak krásně...

2 Eba Eba | 24. dubna 2006 v 14:14 | Reagovat

Ano ano, ja chci hraaaaaaabjeee!!!

Kdyz ja nevim, jestli mamina zove jepici to spravny zviratko. Tohleto je takovy roztomily zeleny se zlatejma ocima. Kridla to ma zilkaty, skoro pruhledny. A oficialni nazev je podle tech zlatejch kukadel opravdu zlatoocka.

Uz se nam to krat, Jani, ty jeste 45minut, ja hodinku a ctvrt. Pak doma zblajznu zemlovku a pujdu ven litat s Harrym na kosteti. Zakazali mu famfrpal, hajzli!

3 Jája Jája | 24. dubna 2006 v 14:36 | Reagovat

Ty jsi komik!

A nééé já už jen 25 minut!

4 Jája Jája | 24. dubna 2006 v 14:37 | Reagovat

Já ti dám roztomilý zviřátko! to je přesně ona, to co popisuješ, to je ta odporná jepice co se jí Jája štítí!

5 Eba Eba | 24. dubna 2006 v 15:25 | Reagovat

Pockej, az k nam zase prijedes, ukazu ti knizku. Detskou knizku. Mela jsem ji jako dite moc rada. Je v ni takova jepic namalovana. A je tam o ni pohadka. Jen uz nevim, o cem. Ale mozna, ze kdo cetl, na jepic jiny nazor ziskal. Uvidime.

Jepic te pic :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama